Co to jest Wing Foil ? Czym jest Wing Foiling ?

Wing Foil (wing foiling) to zupełnie nowa, zyskująca coraz większą popularność dyscyplina sportów wodnych wykorzystujących wiatr do rozpędzania nas desce. Do napędu wykorzystywane są specjalne skrzydła (ang. Wing), których konstrukcja przypomina nieco zminiaturyzowany pompowany latawiec do kitesurfingu. Skrzydła są nieco mniejsze niże "kajty" (zwykle 3-7m2 powierzchni) i podczas pływania trzymamy je za specjalne uchwyty ( nie występują tu linki oraz bar, nie ma również masztu jak w windsurfingu). Pływamy na deskach (sztywnych lub pompowanych) wyposażonych w hydrofoil (lub poprostu foil)

Co to jest Hydrofoil ? 

Hydrofoil czy krócej foil ( po polsku hydroskrzydło) to przypomocowany do spodu deski na maszcie zestaw dwóch płetw zwanych najczęściej skrzydłami. Zadaniem foila jest doprowadzenie do lewitacji czyli uniesienia deski ponad wodę. Gdy deska "odklei" się od wody, zestaw zaczyna stawiać minimalny opór dzięki czemu potrzebujemy znacznie mniejszego wiatru aby płynąć- i to ostro pod wiatr. To właśnie jeden z powodów dla których wing foiling tak mocno się popluaryzuje.

Hydrofoil hydroskrzydlo foil

Foil + Wing = Wing Foil 

Łącząc foil z zaletami skrzydła które potrzbuje mniej wiatru niż latawce zyskujemy sprzęt pozwalający pływać niemal na każdym akwenie, nawet przy słabych oraz szkwalistych wiatrach. Co ważne nie potrzbujemy też dużo miejsca do przygotowania ani przewożenia sprzętu więc możesz z nim komfortowo podróżować. Wybierając pompowaną deskę do Wing foila, cały zestaw zmieścisz w niedużej torbie, więc spokojnie możesz całość zabrać ze sobą do bagażnika samochodu lub na pokład samolotu. Jeśli chodzi o miejsce do rozpoczęcia pływania tu też same dobre wiadomości - wystarczy dosłownie kilka metrów przestrzeni gdze napompujesz deskę i skrzydło i nawet niewielkie wejście do wody w którym zmieścisz się z deską i skrzydłem.

Wing foil skrzydło

Wing Foil - bezpieczeństwo

Bardzo ważne w sportach wodnych jest bezpieczeństwo - w przypadku Wing Foila pływanie jest bardzo bezpieczne, ponieważ skrzydło niezwykle łatwo zdepowerować ( czyli całkowicie pozbawić siły nośnej ) - wystarczy puścić "tylną" rękę lub całkowicie wypuścić skrzydło z rąk (spokojnie - nie odleci jeśli nie zapomnisz przypocować leasha do nadgarstka lub do pasa..). Wing będzie spokojnie powiewał na wietrze jak chorągiewka. Ten fakt wpływa rónież na kolejną wartościową cechę wing foila - możliwość pływania na falach z wiatrem - jeśli złapiemy falę wystarczy trzymać skrzydło za przedni uchwyt i będzie niemal samo bez wysiłku utrzymywać się w powietrzu nie przeszkadzając nam w surfowaniu. 

W naszym sklepie znjadziesz wszystko, co potrzbne aby zacząć pływać na Wing Foil.

  Nie wiesz jak wybrać zestaw do Wing foil ? Skontaktuj się z nami! Chętnie pomożemy 

Dlaczego warto wybrać nasz sklep?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl