Deska SUP - co to takiego ?

SUP to skrót od angielskiej nazwy Stand Up Paddling oznaczającej wiosłowanie na stojąco. Odbywa się to najczęściej na specjalnej desce. Tak więc deska SUP lub inaczej paddleboard to po prostu deska służąca do pływania po wodzie posługując się przypominającym wydłużony pagaj wiosłem. Wiosłowanie odbywa się w pozycji stojącej. Aby było to możliwe SUP deska do pływania jest dość duża i wyporna, dzięki czemu po krótkim treningu możemy na niej z łatwością utrzymać równowagę. Deski ze względu na budowę dzielimy na dwie podstawowe kategorie : 

 • deska SUP sztywna
 • deska SUP pompowana

Ze względu na znacznie niższą cenę oraz poręczność to właśnie pompowana deska SUP zdominowała rynek sprzętu rekreacyjnego i spowodowała ogromny wzrost popularności tego sportu. Mimo, że deski wypełnione powietrzem, są bardzo wytrzymałe i bezpieczne. Pływanie na SUPie zdobywa rzesze fanów na całym świecie - również w naszym kraju. Pływanie na desce SUP może być głównym celem naszego wypadu na wodę lub ciekawym uzupełnieniem urlopu, krótkiego pobytu na plaży bądź rejsu na jachcie.

Czytaj więcej

 

 

Zastosowanie desek SUP — gdzie sprawdza się wiosłowanie na stojąco?

Osoby które rozważają zakup deski SUP zastanawiają się gdzie sprawdza się wiosłowanie na stojąco? Czy w miejscach gdzie sprawdza się kajak, sprawdzi się deska SUP do pływania? 

Skoro nie wiemy gdzie pływać to czy jest sens zakupu sprzętu jeśli wykorzystamy go wyłącznie raz w roku podczas letniego urlopu. Zakup deski SUP bardzo często staje się motywacją do poznania okolic i częstszych wypadów nad wodę w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Tak naprawdę wszędzie tam gdzie pływa się na kajakach można pływać na desce SUP. Najlepiej zacząć od znanego nam dobrze akwenu i nabrać nieco wprawy w wiosłowaniu, bezpiecznym wpadaniu do wody i wracaniu na deskę. Później możemy pływać niemal wszędzie. 

Jaką deskę SUP wybrać i co jest ważne podczas zakupu?

Podczas zakupu powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które pomogą określić czym będzie charakteryzować się deska SUP jaką wybrać powinniśmy z szerokiej oferty desek. Oto kilka z nich:

Kto będzie korzystał z deski? Czy planujemy pływać z drugą osobą? Czy chcemy wykorzystywać deskę do pływania na siedząco jak kajak? Jak często będziemy pływać oraz jakie jest nasze doświadczenie. 

 

Deskę SUP powinniśmy dobierać do wagi oraz wzrostu najcięższej z osób, które będą regularnie korzystać z deski. Jeśli przewidujemy dodatkowo pływanie z dziećmi lub partnerem, dobrym wyborem będzie deska SUP 2 osobowa. Bardzo wiele będzie zależało od różnic w wadze osób, które planujemy przewozić. Wysoki, ciężki wioślarz wybierze deskę, która może służyć jako deska sup dwuosobowa kiedy zabierze na pokład lekkiego pasażera lub przykładowo psa. Duże znaczenie mają także nasze umiejętności. Pływanie na desce z wiosłem może początkowo wydać się trudne, lecz postępy przychodzą zazwyczaj niezwykle szybko, więc nie ma sensu skupiać się czy dany model to deska sup dla początkujących. Początkujący w tym sporcie jesteśmy bardzo krótko. 

Jeśli z kolei chcemy aby nasz sup miał bardziej wszechstronne przeznaczenie dobrym wyborem może okazać się deska sup z siedziskiem. Zestawy wyposażone w siedzisko oraz wiosło 2w1 oznaczone są w naszym sklepie jako combo. Taki zestaw pozwala wykorzystywać deski podobnie do kajaków kiedy warunki nie pozwalają na pływanie na stojąco (duże zafalowanie, wiatr) lub gdy wolimy popływać na siedząco.

Gdy zaś szukasz sprzętu na długie wycieczki - odpowiednie będą produkty z kategorii touring. Przykładowa oferta touringa to Aqua Marina Hyper.

 

Jeśli nie wiesz jaką deskę wybrać - skonatkuj się z nami. Nasz sprzedawca chętnie doradzi ci, który model w ofercie będzie dla ciebie odpowiedni. Może chodzi Ci o rywalizację i twoim przeznaczeniem są zawody SUP ? Wówczas potrzebna Ci będzie deska sup sztywna typu race 

 

Zwiń tekst

Deski SUP

Deska SUP WattSUP SAR 10'0 uniwersalna deska do 125 kg Deska SUP WattSUP SAR 10'0 uniwersalna deska do 125 kg
Producent: WattSUP
Cena:

1 390,00 zł

Cena regularna: 1 900,00 zł

Najniższa cena: 1 490,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Deska SUP Aqua Marina Beast 10'6" 140 kg 2023 Deska SUP Aqua Marina Beast 10'6" 140 kg 2023
Producent: Aqua Marina
Cena:

2 099,00 zł

Cena regularna: 2 490,00 zł

Najniższa cena: 1 599,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
DESKA SUP Hydroforce FREESOUL COMBO 11'2'' WS WindSUP DESKA SUP Hydroforce FREESOUL COMBO 11'2'' WS WindSUP
Cena:

2 099,00 zł

Cena regularna: 2 400,00 zł

Najniższa cena: 2 400,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Deska SUP Zray F1 WS 10'4" WindSUP windsurfing dwukomorowa Deska SUP Zray F1 WS 10'4" WindSUP windsurfing dwukomorowa
Producent: ZRay
Cena:

1 899,00 zł

Cena regularna: 2 850,00 zł

Najniższa cena: 2 850,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
DESKA SUP HydroForce Oceana XL 10' Combo- wiosło i siedzisko kajakowe 2w1 DESKA SUP HydroForce Oceana XL 10' Combo- wiosło i siedzisko kajakowe 2w1
Cena:

1 190,00 zł

Cena regularna: 1 850,00 zł

Najniższa cena: 651,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Deska SUP SPINERA Light 10'6" ULT Superlekki allround Deska SUP SPINERA Light 10'6" ULT Superlekki allround
Producent: Spinera
Cena:

1 870,00 zł

Cena regularna: 2 200,00 zł

Najniższa cena: 2 200,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Deska SUP SPINERA Light 11'2" ULT Superlekka Deska SUP SPINERA Light 11'2" ULT Superlekka
Producent: Spinera
Cena:

1 955,00 zł

Cena regularna: 2 300,00 zł

Najniższa cena: 2 300,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Deska SUP do pływania Aquatone Wave 320cm 143 kg Deska SUP do pływania Aquatone Wave 320cm 143 kg
Producent: Aquatone
Cena:

1 530,00 zł

zobacz więcej
Deska SUP Skiffo WS COMBO 10'4" WindSUP opcja windsurfing oraz kajak Deska SUP Skiffo WS COMBO 10'4" WindSUP opcja windsurfing oraz kajak
Producent: Skiffo
Cena:

2 160,00 zł

Cena regularna: 2 400,00 zł

Najniższa cena: 2 400,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Pędnik / żagiel do deski Wind SUP STX Powerkid 4.0 Pędnik / żagiel do deski Wind SUP STX Powerkid 4.0
Producent: STX
Cena:

2 200,00 zł

zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl