Deska SUP - co to takiego ?

SUP to skrót od angielskiej nazwy Stand Up Paddling oznaczającej wiosłowanie na stojąco. Odbywa się to najczęściej na specjalnej desce. Tak więc deska SUP lub inaczej paddleboard to po prostu deska służąca do pływania po wodzie posługując się przypominającym wydłużony pagaj wiosłem. Wiosłowanie odbywa się w pozycji stojącej. Aby było to możliwe SUP deska do pływania jest dość duża i wyporna, dzięki czemu po krótkim treningu możemy na niej z łatwością utrzymać równowagę. Deski ze względu na budowę dzielimy na dwie podstawowe kategorie : 

  • deska SUP sztywna
  • deska SUP pompowana

Ze względu na znacznie niższą cenę oraz poręczność to właśnie pompowana deska SUP zdominowała rynek sprzętu rekreacyjnego i spowodowała ogromny wzrost popularności tego sportu. Mimo, że deski wypełnione powietrzem, są bardzo wytrzymałe i bezpieczne. Pływanie na SUPie zdobywa rzesze fanów na całym świecie - również w naszym kraju. Pływanie na desce SUP może być głównym celem naszego wypadu na wodę lub ciekawym uzupełnieniem urlopu, krótkiego pobytu na plaży bądź rejsu na jachcie.

Czytaj więcej

 

 

Zastosowanie desek SUP — gdzie sprawdza się wiosłowanie na stojąco?

Osoby które rozważają zakup deski SUP zastanawiają się gdzie sprawdza się wiosłowanie na stojąco? Czy w miejscach gdzie sprawdza się kajak, sprawdzi się deska SUP do pływania? 

Skoro nie wiemy gdzie pływać to czy jest sens zakupu sprzętu jeśli wykorzystamy go wyłącznie raz w roku podczas letniego urlopu. Zakup deski SUP bardzo często staje się motywacją do poznania okolic i częstszych wypadów nad wodę w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Tak naprawdę wszędzie tam gdzie pływa się na kajakach można pływać na desce SUP. Najlepiej zacząć od znanego nam dobrze akwenu i nabrać nieco wprawy w wiosłowaniu, bezpiecznym wpadaniu do wody i wracaniu na deskę. Później możemy pływać niemal wszędzie. 

Jaką deskę SUP wybrać i co jest ważne podczas zakupu?

Podczas zakupu powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które pomogą określić czym będzie charakteryzować się deska SUP jaką wybrać powinniśmy z szerokiej oferty desek. Oto kilka z nich:

Kto będzie korzystał z deski? Czy planujemy pływać z drugą osobą? Czy chcemy wykorzystywać deskę do pływania na siedząco jak kajak? Jak często będziemy pływać oraz jakie jest nasze doświadczenie. 

 

Deskę SUP powinniśmy dobierać do wagi oraz wzrostu najcięższej z osób, które będą regularnie korzystać z deski. Jeśli przewidujemy dodatkowo pływanie z dziećmi lub partnerem, dobrym wyborem będzie deska SUP 2 osobowa. Bardzo wiele będzie zależało od różnic w wadze osób, które planujemy przewozić. Wysoki, ciężki wioślarz wybierze deskę, która może służyć jako deska sup dwuosobowa kiedy zabierze na pokład lekkiego pasażera lub przykładowo psa. Duże znaczenie mają także nasze umiejętności. Pływanie na desce z wiosłem może początkowo wydać się trudne, lecz postępy przychodzą zazwyczaj niezwykle szybko, więc nie ma sensu skupiać się czy dany model to deska sup dla początkujących. Początkujący w tym sporcie jesteśmy bardzo krótko. 

Jeśli z kolei chcemy aby nasz sup miał bardziej wszechstronne przeznaczenie dobrym wyborem może okazać się deska sup z siedziskiem. Zestawy wyposażone w siedzisko oraz wiosło 2w1 oznaczone są w naszym sklepie jako combo. Taki zestaw pozwala wykorzystywać deski podobnie do kajaków kiedy warunki nie pozwalają na pływanie na stojąco (duże zafalowanie, wiatr) lub gdy wolimy popływać na siedząco.

Gdy zaś szukasz sprzętu na długie wycieczki - odpowiednie będą produkty z kategorii touring. Przykładowa oferta touringa to Aqua Marina Hyper.

 

Jeśli nie wiesz jaką deskę wybrać - skonatkuj się z nami. Nasz sprzedawca chętnie doradzi ci, który model w ofercie będzie dla ciebie odpowiedni. Może chodzi Ci o rywalizację i twoim przeznaczeniem są zawody SUP ? Wówczas potrzebna Ci będzie deska sup sztywna typu race 

 

Zwiń tekst

Deski SUP

  • promocja
Deska SUP Gladiator PRO 12'6 T Touring Deska SUP Gladiator PRO 12'6 T Touring
Producent: Gladiator
Cena: 3 200,00 zł
zobacz więcej
Deska WindSUP Aqua Marina Blade 10'6" OUTLET Deska WindSUP Aqua Marina Blade 10'6" OUTLET
Producent: Aqua Marina
Cena: 2 790,00 zł
zobacz więcej
  • promocja
  • promocja
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl