Wing foil

Skrzydło do Wing Foil DUOTONE SLICK SLS 7.0 m - OUTLET Skrzydło do Wing Foil DUOTONE SLICK SLS 7.0 m - OUTLET
Producent: Duotone
Cena:

3 999,00 zł

Cena regularna: 6 450,00 zł

Najniższa cena: 6 450,00 zł
zobacz więcej
  • promocja
Pompka do skrzydeł Duotone Pump Pompka do skrzydeł Duotone Pump
Producent: Duotone
Cena:

280,00 zł

szt.
zobacz więcej

Czym jest Wing Foil, Wing Foiling? 

Wing Foil czy też wing foiling to stosunkowo nowa, lecze zyskująca olbrzymią popularność odmiana sportów wodnych wykorzystujących wiatr. Rolę pędnika pełnią tu pompowane skrzydła (ang. Wing), których konstrukcja przypomina nieco pompowane latawce - podobne nieco do tych stosowanych w kitesurfingu. Skrzydła są mniejsze niż "kajty"  (2-8 m2 powierzchni) i podczas pływania trzymamy je w dłoniach za specjalne uchwyty lub bom. Nie występują tu linki oraz bar, nie ma również masztu jak w windsurfingu. Skrzydło można wykorzystywać do pływania na desce surfingowej lub SUPie, a także na lądzie z deskorolką czy też na lodzie z łyżwami. W przypadku wingfoilingu pływa się na specjalnych deskach (sztywnych lub pompowanych) z zamocowanym do nich foilem, który podczas pływania zanurzony jest w wodzie i wytwarza siłę nośną unoszącą pokład deski wraz z riderem nad lustro wody, drastycznie zmniejszając tym samym opory dzięki czemu możemy pływać przy bardzo lekkich powiewach wiatru. Tajemnicą sukcesu tego sportu jest właśnie połączenie winga z foilem.

Co to jest foil? 

Foil (inne nazwy to m.in hydrofoil czy po polsku hydroskrzydło) to przypomocowany do spodu deski na specjalnym opływowym maszcie zestaw dwóch płetw zwanych najczęściej lotkami. Lotki przymocowane są kadłuba (fuselage, fuselaż) - przednia odpowiada za wytwarzanie siły nośnej, tylna zaś ma funkcję stabilizatora. Zadaniem foila jest doprowadzenie do lewitacji czyli uniesienia deski ponad wodę. Gdy deska "odklei" się od wody, zestaw zaczyna stawiać minimalny opór, nieporównywany wręcz z tym jaki generuje deska podczas pływania wypornościowego czy też ślizgu. Dzięki niskim oporom potrzebujemy znacznie mniejszego wiatru aby pływać- i to ostro pod wiatr. To właśnie jeden z powodów dla których wing foiling tak mocno się popluaryzuje. Dodatkowo podczas lewitacji nie mamy kontaktu z zafalowaną powierzchnią wody dlatego mamy wrażenie jakby deska unosiła się w powietrzu i nawet przy większej prędkości na pofalowanej wodzie ruch jest idealnie gładki i płynny. Wrażenie jest niesamowite.

Hydrofoil hydroskrzydlo wingfoil

Foil + Wing = Wing Foil 

Łącząc winga z zaletami foili, uzyskujemy kombinację, która jest znacznie mniej wymagająca pod kątem wiatru niż jakikolwiek inny sport typu. wind czy kitesurfing. Zestaw do wing foil to sprzęt pozwalający pływać niemal na każdym akwenie, nawet przy słabych oraz szkwalistych wiatrach. Co ważne nie potrzebujemy też dużo miejsca do przygotowania ani przewożenia sprzętu więc możesz z nim komfortowo podróżować. Dla największego komfortu doskonałym rozwiązaniem jest pompowana deska do Wingfoil, taki zestaw zmieścisz w niedużej torbie czy plecaku, więc spokojnie możesz całość zabrać ze sobą do bagażnika samochodu lub na pokład samolotu. Jeśli chodzi o miejsce do rozpoczęcia pływania tu też same dobre wiadomości - wystarczy dosłownie kilka metrów przestrzeni gdze napompujesz deskę i skrzydło i nawet niewielkie wejście do wody w którym zmieścisz się z deską i skrzydłem. Pamiętaj jedynie o odpowiedniej głębkości dostosowanej do długości masztu twojego foila.

Wingfoil skrzydło

Wing foil - bezpieczeństwo

Bardzo ważne w sportach wodnych jest bezpieczeństwo - w przypadku Wingfoil pływanie jest bardzo bezpieczne, ponieważ skrzydło niezwykle łatwo zdepowerować ( czyli całkowicie pozbawić siły nośnej ) - wystarczy puścić "tylny" uchwyt lub całkowicie wypuścić skrzydło z rąk (spokojnie - nie odleci jeśli nie zapomnisz przymocować leasha do nadgarstka lub do pasa). Wing będzie spokojnie powiewał na wietrze jak chorągiewka. Ten fakt wpływa rónież na kolejną wartościową cechę wing foila - możliwość pływania na falach z wiatrem - jeśli złapiemy falę wystarczy trzymać skrzydło za przedni uchwyt i będzie niemal samo bez wysiłku utrzymywać się w powietrzu nie przeszkadzając nam w surfowaniu. 

W naszym sklepie znjadziesz wszystko, co potrzbne aby zacząć pływać na Wingfoil.

  Nie wiesz jak wybrać zestaw do Wingfoil ? Skontaktuj się z nami! Chętnie pomożemy 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl