Opcje przeglądania

 

Deski SUP z żaglem - WindSUP

 

SUP z żaglem — pompowane deski do windsurfingu

Deska windSUP to pompowana deska z żaglem pozwalająca uprawiać na SUPie windsurfing. Przy braku wiatru odpina się żagiel i wówczas doskonale sprawdza się jak klasyczny stand up paddle.

Deska SUP z żaglem wyposażona jest w specjalny uchwyt do mocowania pędnika (pędnik to zestaw składający się z żagla zamocowanego na maszt oraz bomu) posiada zwykle drugą skrzynkę mieczową dzięki czemu jesteśmy w stanie zamontować dwa stateczniki i pływać ostro pod wiatr ( zmniejsza się zjawisko znoszenia deski z wiatrem tzw. dryfu). Podczas pływania na desce WindSUP z wiosłem warto zdemontować środkowy statecznik aby przywrócić desce większą skrętność przy małych prędkościach. Do windsupów z naszej oferty podłączymy każdy standrdowy pędnik używany w tradycyjnych sztywnych "windach", ważne aby paleta miała ruchomy przegub tzw. cardan joint. 

Wszechstronne deski SUP z żaglem — dlaczego warto się na nią zdecydować?

WindSUP jest idealnym rozwiązaniem jeśli nie jesteśmy zapalonymi, doświadczonymi windsurferami ale chcielibyśmy rozwinąć możliwości SUPa tak, aby móc wykorzystywać go do żeglowania w wietrzne dni a gdy nie wieje- bierzemy wiosło w dłoń i wiosłujemy.  Pływanie na desce z niedużym żaglem nie jest trudne, a daja dużą frajdę pozwalając wykorzystać SUP kiedy nie możemy lub nie chcemy pływać z wiosłem. Jak już wspomnieliśmy Wind SUP nie zastąpi dedykowanego sprzętu dla windsurferów. Kształt dna, oraz brak idealnej sztywności powoduje, że SUP nie pozwoli osiągać takich prędkości jak profesjonalna deska windsurfingowa z żaglem. Jeśli jednak cenimy uniwersalność oraz komfort przechowywania pompowanych desek, które przecież spokojnie pomieści dołączony do zestawów plecak - to warto przyjrzeć się właśnie tej kategorii sprzętu. Dobrym przykładem takiej deski jest Aqua Marina Blade.

Jaką deskę SUP z żaglem wybrać i na co zwracać uwagę?

Zakładając, że sprzęt kupujemy również do wiosłowania powinniśmy zastosować dokładnie te same zasady doboru rozmiarów deski jak przy zakupie zwykłego SUPa. Deska Surfingowa z żaglem ma zwykle mniejszą pojemność niż SUPy, przez co dość trudno stawia się na niej pierwsze kroki i trudno byłoby nam pływać na niej z wiosłem na stojąco. Żagiel do deski SUP dobieramy zarówno do naszej wagi i wzrostu jak również umiejętności. Aby ułatwić sobie wyszukiwanie można przyjąć w dużym uproszczeniu, że dla kobiet oraz juniorów dobieramy żagle w rozmiarach od 3,2 do 3,6 m2. Dla większości dorosłych mężczyzn odpowiednie będą rozmiary 4.0 ,4.4 do 5 m2.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl