Technika pływania na desce SUP
Technika pływania na desce SUP

Pierwsze kroki … czyli od czego zacząć pływanie na desce SUP

 

Stand Up Paddling jest jedną z tych dyscyplin sportowych, która sprzyja treningowi całego naszego ciała, bowiem angażuje mięśnie głębokie, które odpowiadają między innymi za całą naszą postawę, niezwykle rozwija równowagę i stabilizację i ma dobroczynny wpływ dla zdrowia naszego kręgosłupa. Warto jednak pamiętać, że jest to sport wodny i wymaga odpowiedniego przygotowania pod kątem bezpieczeństwa. Zanim więc odpłyniemy od brzegu  musimy sprawdzić pogodę, a zwłaszcza prędkość wiatru. Na początek dobrze wybrać akwen o niskiej fali. Następnie warto upewnić się, że mamy odpowiednio przymocowany leash, a także, że jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni. Bojka asekuracyjna RESTUBE-BEACH  czy kamizelka asekuracyjna to akcesoria, w które warto się zaopatrzyć podróżując na SUPie.

 

rescu bezpieczenstwo

 

→ leash -  to smycz, która łączy nas z deską SUP. W większości sprzedawanych przez nasz sklep desek jest on dołączony do zestawu, jednak można go także dokupić jako osobny produkt.

 

Jak stanąć na desce SUP?

 

Początki stania na desce SUP to w zasadzie nic innego niż trening równowagi. Nim zaczniemy naszą przygodę na wodzie musimy odpowiednio wyregulować długość wiosła. Wiosło powinno być ustawione tak, aby w wyprostowanej postawie uchwyt naszego wiosła sięgał nadgarstka. Kiedy mamy już odpowiednio wyregulowane wiosło wodujemy naszą deskę SUP.

Zanim jednak zaczniemy wiosłować (paddlować) warto poznać podstawowe zasady tego sportu.   

 

  Naukę pływania możemy zacząć w pozycji klęczącej. Ustawiamy się na środku deski - w większości przypadków w środkowej części deski zamocowany jest uchwyt do transportu,  co pomóc może jego odnalezienie. W tej pozycji spróbujmy złapać równowagę balansując i ucząc się pracy naszego ciała i tego jak pracuje deska. O ile na akwenie nie ma fali możemy spróbować rozkołysać deskę, aby jeszcze lepiej poczuć jak balansować, bo to właśnie  balans będzie bardzo istotny w naszych dalszych postępach. 

 

postawanasupie

 

 

Kiedy poczujemy się pewnie możemy spróbować wstać. Aby mieć prawidłową postawę na desce stopy stawiamy równolegle na środku deski rozstawiając je na szerokość naszych bioder, kolana lekko uginamy tak, aby tworzyły rodzaj amortyzatora dla naszego ciała, plecy natomiast pozostają wyprostowane.

 

Taka postawa umożliwia nam najlepszą stabilizację. Ważne jest również ustawienie głowy i wzroku. Patrzymy przed siebie - istotne, żeby nie kierować wzroku na deskę, lecz na horyzont co pomoże nam w naszych początkach na desce lepiej utrzymać równowagę. Dobrze od początku wyrobić nawyk, aby pióro wiosła zawsze było zanurzone w wodzie. Jest to element stabilizujący i nasza "trzecia" noga.  Zanim zaczniemy wiosłować - podobnie jak w pozycji klęczącej, możemy popróbować jak zachowuje się nasza deska pod wpływem zachowania naszego ciała. Oczywiście, bądźmy przygotowani na orzeźwiającą kąpiel.... ale przecież to sama przyjemność!

 

jumpin fun sup

 

Gdy już wiesz jak stabilnie stać na desce SUP  - wiosło w dłoń..... i  płyniemy… ahoj przygodo!

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl