SUP Allround czy Touring?
SUP Allround czy Touring?

SUP Allround czy Touring? Odpowiedź na to pytanie jest jedną z ważniejszych przy doborze deski.

Deski rekreacyjne dzielą się na pompowane i sztywne. W tym artykule skupimy się wyłącznie na tych pompowanych. Taki sprzęt jest łatwy w transporcie, w przechowywaniu i może z niego korzystać każdy niezależnie od stopnia zaawansowania czy doświadczenia.

 

sup deski

Czym zatem różnią się takie deski? Jak wybrać pierwszy SUP?

Podstawowym podziałem jest właśnie ten na deski allroundowe i touringowe. Przybliżymy Wam oba te typy desek, abyście wiedzieli co dla Was ma szansę być najtrafniejsze! Gotowi? Do dzieła!

  • TYP AKTYWNOŚCI

 

typaktywnoscisup

 

Allroundy to bardzo duża grupa desek. Są to najbardziej uniwersalne SUPy. Często właśnie one stają się pierwszym wyborem świeżych SUPerów. Taka deska jest szeroka, stabilna i zwrotna. Świetnie sprawdzi się jako pierwsza deka SUP w pływaniu rekreacyjnym, dla rodzin, jako wakacyjny sprzęt wodny. Jednak jego wymiary mogą okazać się wymagające podczas długiego turystycznego pływania - trudniej utrzymać na nim kurs ( trzeba często korygować go wiosłem ) i nie jest tak szybki.

Touring zdecydowanie stworzony został z myślą o podróżowaniu, pływaniu na otwartych akwenach, rzekach cz morzu. Jeżeli mamy w planie pływanie dynamiczne bardziej sportowe powinniśmy rozejrzeć się właśnie za touringiem, który zazwyczaj jest dłuższy, dobrze trzyma kurs,wymaga większej pracy nad balansem. Warto jednak zaznaczyć, że mimo bardziej sportowego charakteru tych desek nie są one tak zwrotne - skręcanie, zawracanie czy zwrot wymaga od SUPera lepszej techniki i pracy ciałem niż na zwykłym allroundzie.

 

 

  • 2. ROZMIAR

 

rozmiarsup

 

Allround jest zazwyczaj trochę mniejszy, szerszy i okrągły. Sprawia to, że jest stabilny, zwrotny i można świetnie nauczyć się na nim pracy ciałem, balansu.

Touring jest często dłuższy (nawet 4 metry!), nie jest tak szeroki i stworzony z myślą o podróżowaniu turystycznym. Jest to deska ciut bardziej wymagająca.

 

  • 3.KSZTAŁT

 

kształt

 

Allroundy są szerokie, często zaokrąglone. Świetnym przykładem takiej deski, która sprawdzi się jako pierwsza deska SUP będzie Aqua Marina VAPOR - bestseller wśród rekreacyjnych desek SUP.

Touringi najczęściej są długie i bardziej szpiczaste jak np. Aqua Marina HYPER, zaostrzone - po to, aby trzymać kurs. 

  • 4. ZWROTNOŚĆ

zwrotność SUP

Allroundy to deski, które są dość zwrotne. Może to być ich walorem, ale również pewną trudnością, zwłaszcza gdy oczekujemy, aby deska trzymała kurs i nam nie "myszkowała". Z pewnością jednak podczas zabawy w wodzie można wspaniale to wykorzystać!

Touringi nie są tak zwrotne. Zachowują się bardziej ociężale - są grupą desek wymagających od supera większej i intensywniejszej pracy. Stworzone z myślą o stabilnym, kierunkowym charakterze wiosłowania.

  • 5. SZYBKOŚĆ

 

szybkosc

 

Allround przez swój uniwersalny charakter jest wolniejszy. Jego wymiary sprawiają, że deska jest bardziej stabilna i zwinna niż szybka . Stworzona jest z myślą o tym, aby można było uprawiać na niej różne formy aktywności w związku.

Touring to typ deski, która wymaga więcej pracy supera, jest bardziej wymagająca i szybka. To deska mniej uniwersalna stworzona, aby na niej podróżować.

 

Mamy nadzieje, że zestawienie pomoże Wam dobrać idealną deskę, która spełni Wasze oczekiwania i pozwoli Wam cieszyć się wszystkimi możliwościami jakie daje SUP. 

Jesli jednak nadal masz trudność wyboru i czujesz, że potrzebujesz rozwiać swoje wątpliwości skontaktuj się z naszymi doradcami deskidoplywania.pl, którzy na podstawie konkretnych sugestii dobiorą najodpowiedniejszy sprzęt.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl