Dzieciaki na SUPy!!!!!
Dzieciaki na SUPy!!!!!

Dzieciaki na SUP! czyli czy dziecko może pływać na SUP?

 

To jedno z częstych pytań zadawanych nam  przez naszych klientów. Mamy nadzieję rozwiać Wasze wątpliwości i pokazać inne oblicze desek SUP…. widziane z poziomu dzieciaków!

 

dzieci na sup

 

Żyjemy w bardzo specyficznych czasach. Sposób i jakość spędzania czasu przez dzieci znaczenie różni się od tego co pamiętają dzisiejsi dorośli. Jest to wynikiem totalnej przemiany w świecie jaką obserwujemy w ostatnich kilkunastu latach.

Głównym problemem współczesnych rodziców nie jest przywołanie dzieciaków do domu z super zabawy na dworze jak to było kiedyś, ale raczej oderwanie od telefonów i komputerów, żeby w ogóle na ten dwór je wysłać. Wiadomo - nie wszędzie tak jest, ale lekarze, psychologowie, nauczyciele i pedagodzy biją na alarm! Ale.... są na to świetne patenty!

 

Jednym z nich jest wspólna aktywność. Może to być wycieczka rowerowa, wspólny spacer….  może być rodzinny wypad na SUP♥.

 

rodzina na sup

 

Stand Up Paddle to aktywność, którą uprawiamy na powietrzu, a to doskonale wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, a wiemy jak te dwa elementy są ważne w odpowiednim rozwoju naszych pociech

 

DLACZEGO WARTO BYĆ AKTYWNYM NA ŚWIEŻYM POWIETRZU?

 

Jedną z wielkich zalet pływania na SUP jest fakt, że jest to dyscyplina, którą uprawiamy na zewnątrz. Pamiętajmy, że dla zdrowia naszych pociech jest to zbawienne. Dzięki krótkiej sesji SUP dostarczamy ciału większe ilości tlenu co poprawia pracę serca, płuc i mózgu, odpowiednią dawkę witaminy D (czerpiemy ją ze słońca), a także wpłyniemy na koncentracje i wyciszenie ciała.

Dzięki aktywności na dworze dzieci będą znacznie lepiej spać!

 

stasiu

 

Swobodna zabawa czy treningi na świeżym powietrzu dają dzieciakom możliwość pełnego i harmonijnego rozwoju.

 

JAK ZABEZPIECZYĆ DZIECKO NA DESCE SUP?

 

Po pierwsze nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki. Istotne, aby zawsze je mieć na oku!

Początki z SUP u dzieci mogą okazać dużo sprawniejsze niż te u dorosłych. Są mniejsze, ich środek ciężkości jest w innym miejscu, a co za tym idzie lepiej trzymają równowagę :)

Pierwsze kroki zawsze wymagają przeszkolenia i znajomości podstaw pływania na desce z wiosłem. Równolegle warto nauczyć oczywiście pociechy pływania oraz ogólnych podstaw zachowania w wodzie. To sprawi że będzie ono bezpieczniejsze, a także będzie mogło jeszcze lepiej korzystać z możliwości jakie daje SUP.

Konieczna jest kamizelka lub bojka asekuracyjna oraz leash

 

  • LEASH To istotny element wpływający na bezpieczeństwo. Co to takiego? To nic innego niż smycz łącząca supera z deską. Dzięki niemu, w razie upadku do wody deska nie odpłynie daleko od nas i łatwiej nam będzie ją przyciągnąć. To szczególnie ważne podczas pływania na rzekach oraz na falach.

 

leash

 

 

  • KAMIZELKA lub BOJKA ASEKURACYJNA Kamizelki (potoczna nazwa kapok) to wykonane ze specjalnych tkanin bezrękawniki zapinane w pasie i klatce piersiowej, które uniemożliwiają nasze zatonięcie. Podobne działanie ma bojka asekuracyjna. Przewaga bojki polega na tym, że ukryta jest w wygodnym pasie i wyłącznie w razie zagrożenia zwiększa swoją objętość.

 

 

bojka asekuracyjna 

 

DOBÓR SPRZĘTU SUP DLA DZIECI 

 

Zacznijmy od dopasowania sprzętu do masy. Im mniejszy super, a większa jest deska tym trudniej będzie nią manewrować.

Na rynku można oczywiście znaleźć deski stworzone z myślą o młodszych superach np. deska Aqua Marina VIBRANT dostępna w naszym sklepie, ale śmiało możemy podzielić się również naszą dorosłą deską.

 

aquamarinadladzieci

 

 

 

OD CZEGO ZACZĄĆ?

 

Od dobrej rozgrzewki i suchej zaprawy!

To bardzo istotne, aby wytłumaczyć dzieciakom o co chodzi w pływaniu na desce SUP, pokazać odpowiednią postawe, nauczyć pracy wiosłem jeszcze zanim wejdą na wodę.

Taka sucha zaprawa daje niesamowite rezultaty. Rozgrzewka powinna odbywać się przed każdym treningiem. Co prawda SUP należy do jednego z mniej urazogennych sportów, ale zawsze warto się przygotować do treningu.

 

dzieci rozgrzewka przed SUP

 

 

TECHNIKA PŁYWANIA SUP

 

Przede wszystkim wytłumacz dziecku zasady pływania na SUP jeszcze na lądzie. Najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy trenerów SUP. Również u nas znajdziecie szkolenie SUP intro, które jest zbiorem podstawowej teoretycznej i praktycznej wiedzy o tym jak pływać na desce SUP.

Po tzw. suchej zaprawie na płytkiej wodzie pokaż dziecku jak wchodzić na deskę po upadku, jak mocować leash do nogi oraz wyjaśnij jak należy prowadzić wiosłem deskę.

 

ZAPAMIĘTAJ!

  • Kamizelka lub bojka asekuracyjna - pamiętaj, aby dzieci zawsze były w nie ubrane w razie nikontrolowanego upadku do wody
  • Wybierz miejsce, które znasz - ze sprawdzonym zejściem do wody, z widocznym i czystym dnem.
  • Dobierz sprzęt odpowiedni do masy małego supera.
  • Śledź pogodę - nad wodą chmury często szybko się zmieniają, jeśli prognozowane są burze, silny wiatr lub ulewny deszcz nie warto ryzykować!
  • Nigdy nie pozostawiaj dziecka poza polem widzenia!
  • Zaopatrz dziecko w ochrone przeciwsłoneczną głowy (czapka, kapelusz), w wodę i pamiętaj o zabezpieczeniu skóry odpowiednimi filtrami.

 

skoki sup

 

SHAKA!!!!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl