Czy pływanie na desce SUP może zastąpić inny trening?
Czy pływanie na desce SUP może zastąpić inny trening?

Czy SUP to sport? Ile kalorii można spalić na desce? Jakie mięśnie pracują podczas wiosłowania na stojąco?

Te i podobne pytania możemy usłyszeć od wielu osób, które rozpoczynają przygodę z SUP. 

 

 

Stand Up Paddle staje się w ostatnich latach jednym z najbardziej popularnych sportów wodnych. Dzieje się tak z powodu uniwersalności tej dyscypliny, łatwości dostępu do sprzętu i prostej metodzie jego transportu.

Wiele osób jednak nie wie, że to jedna z dyscyplin sportowych, która niesamowicie wpływa na nasze ciało uruchamiając pracę praktycznie wszystkich naszych mięśni.

 

  • Czy muszę mieć specjalną deskę SUP do treningu?

 

Nie! Każda deska nada się do tego, aby wykonać na niej naszą sesje treningową. Oczywiście deski touringowe, które są zazwyczaj smuklejsze wymuszą jeszcze większą pracę nad równowagą, ale za to uniwersalne allroundy mogą lepiej sprawdzić się podczas konkretnych ćwiczeń na desce.

 

 

Są oczywiście deski stworzone z myślą o praktyce jogi czy deski race'owe, które sprawdzą się na wyścigach oraz podczas treningów szybkości, ale chcemy pokazać, że nie trzeba być zawodowcem, aby sesje treningowe na SUP dodać do swojego kalendarza.

 

  • Czy SUP jest dyscypliną sportową?

 

Zdecydowanie tak. SUP jest bardzo wszechstronną dyscypliną, która ma tak odsłonę rekreacyjną jak i zawodniczą. Oczywiście ta druga dotyczy doświadczonych superów, którzy swoje pierwsze sesje mają dawno za sobą ;) 

Warto wspomnieć, że w tym roku z resztą po raz pierwsze w historii odbędą się także w Polsce Mistrzostwa Świata SUP - Gdynia 2022. Może wybierzecie się kibicować?

Wracając na ziemię (albo na wodę) - pływanie rekreacyjne jest znakomitym połączeniem zabawy i ćwiczeń, którego koniecznie warto go spróbować!

 

  • Czy wiosłując na desce można schudnąć?

 

Pływanie na SUP jest świetną metodą na utratę kalorii. Oczywiście ilość spalonych kalorii jest mocno zależna od intensywności wykonywanych ćwiczeń, a także naszych indywidualnych uwarunkowań, ale zakłada się, że podczas godzinnego wiosłowania spala się ok 300/400 kcal.

 

 

Wiosłowanie mobilizuje do pracy mięśnie głębokie. Nawet podczas samego stania na desce już wykonujemy pracę poprzez balansowanie.

Gdy zaczynamy wiosłować nasze ciało począwszy od stóp, przez kolana, biodra, aż bo mięśnie brzucha, cały core, barki i ręce zostaje uruchomione. Tym samym śmiało sesja na SUP może zastąpić trening na siłowni!

 

 

Warto skorzystać ze szkolenia, aby nauczyć się prawidłowej techniki wiosłowania. Dzięki temu będziemy w stanie dłużej wiosłować - a tym samym palić jeszcze więcej kalorii i....chudnąć!

  • Czy są miejsca, które proponują treningi SUP?

 

Na mapie można znaleźć coraz więcej punktów, które zarówno szkolą technikę, jak i prowadzą regularne sesje treningowe na SUP, a także studia SUP YOGI.

Każda z opcji jest świetnym rozwiązaniem jeśli chce się deskę połączyć z ćwiczeniem ciała. Nie każdy jednak lubi treningi grupowe. SUP daje totalną wolność. W zasadzie kiedy tylko chcemy możemy wypłynąć na wodę i zrobić dla siebie coś dobrego!

 

  • Jaka jest przewaga treningu SUP nad innymi formami treningu?

 

Przede wszystkim jest to sport, który uprawia się na zewnątrz. W dzisiejszych czasach kiedy głównie siedzimy przed ekranami komputerów, smartfonów czy przyklejeni do kierownicy samochodu, każda forma aktywności na świeżym powietrzu jest na wagę złota!

Dodatkowo na desce SUP możemy naprawdę znaleźć dzikie miejsce, bez ludzi i wyciszyć się. Połączenie ruchu i kontaktu z naturą to strzał w dziesiątkę!

 

 

To od nas zależy intensywność ćwiczeń i forma. Możemy wykorzystać deskę jak matę, możemy po prostu przez określony czas wiosłować. Możemy też ćwiczyć na desce technikę - np. zwroty. Każdego dnia nasza sesja treningowa może być inna.

Zapraszamy również do naszej Strefy SUP, która organizuje imprezy, szkolenia i eventy!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl