FAQ - czyli często zadawane pytania (po zakupie deski SUP:)
Większość informacji znajdziemy w załączonej do deski instrukcji obsługi. Wiadomo jednak, że nie każdy je czyta. Dlatego poniżej zamieszczamy aktualizowaną na bieżąco listę często zadawanych pytań oraz porady i odpowiedzi.
1. Po napompowaniu deski od spodu pojawił się bąbel -co robić ? czy deska jest wadliwa i powinna być wysłana do reklamacji ?
- Podobne pytania pojawiają się dość często na różnych forach internetowych związanych z SUP wywołując wiele emocji i nieporozumień. Bąbel czy też wybrzuszenie deski SUP od spodu jest naturalną cechą desek wykonanych w technologii Drop-Stich, występuje niemal zawsze pod zaworem i absolutnie nie jest wadą deski, nie ma wpływu ani na trwałość ani na zachowanie deski podczas pływania. W niektórych modelach desek SUP w tym miejscu znajduje się skrzynka statecznika maskująca wybrzuszenie i dlatego go nie widać. Wybrzuszenie wynika z wycięcia części materiału pod montaż zaworu przez co nici drop stich odpowiedzialne za utrzymanie płaskiego kształtu pokładu nie mają drugiego punktu zaczepienia i w tym miejscu powstaje niewielka wypukłość po napompowaniu. Przy deskach dwukomorowych z 2 zaworami - będę dwa wybrzuszenia.. Przykładowe zdjęcie poniżej:
2. Czy manometr w mojej pompce jest uszkodzony ? Napompowaliśmy dość mocno deskę a ciągle wskazuje "0"
- Defekty manometrów zdarzają się - jednak w ostatnich latach dość rzadko. Najczęściej problem wynika z małej czułości manometru przy niewielkich ciśnieniach i w efekcie podczas pierwszego pompowania odnosimy wrażenie, że deska jest już dość twarda a manometr wskazuje zero. Klienci często w obawie przed zniszczeniem deski przerywają pompowanie i dzwonią bądź zgłaszają reklamację. Początkowo kilkukrotnie zdarzało nam się wysyłać nowy manometr i problem powracał... Tym czasem okazywało się, że wystarczy jeszcze chwilę pompować i manometr budził się do życia. Należy pamiętać, że pompowanie ręczną pompką zajmuje trochę czasu i za pierwszym razem możemy się lekko zdziwić. Do deski SUP trzeba wpompować kilkaset litrów powietrza pod ciśnieniem. Jeśli nie robimy tego w szalolnym tępie - pełne napompowanie może zająć nawet ponad 10-15 minut. W czasie pompowania deska SUP gdy tylko nabierze kształtu robi się dość sztywna, jednak do komfortowego pływania potrzebujemy przynajmniej 13-15 Psi ( około 1 bar). Ostatnie 3-5 Psi wymaga sporego nacisku na dźwignię pompki więc jeśli pompujesz swoją deskę po raz pierwszy i twój manometr wskazuje "0" - poświęć jeszcze kilka minut i sprawdź czy deska jest naprawdę twarda. Możesz też odkręcić wężyk i ręcznie zatkać otwór wylotowy naciskając na tłok pompki- jeśli manometr się poruszy, to wszystko jest z nim raczej w porządku. Oczywiście jak zawsze zalecamy zdrowy rozsądek i wyczucie.
3. Wokół zaworu pojawiają się bąbelki - uchodzi powietrze. Czy moja deska jest uszkodzona ?
- Najczęściej nie. Zawór deski składa się dwóch części, które są skręcone ze sobą ściskając szczelnie zewnętrzną powłokę deski. Czasem już przy pierwszym użyciu wokół zaworu może wystąpić niewielka nieszczelność. Wynika ona ze zbyt słabo dokręconego zaworu. Zawór może się również poluzować po kilku użyciach deski. Rozwiązanie problemu najczęściej jest bardzo proste i wymaga mocnego dokręcenia zaworu z użyciem dołączonego klucza. Dokręcamy zawór zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara po uprzednim napompowaniu deski. Jeśli to nie pomoże- w niektórych przypadkach konieczna może okazać się procedura całkowitego rozkręcenia a następnie ponownego skręcenia zaworu po upewnieniu się, że uszczelka na zaworze znajduje się na miejcu i nic nie dostało się między zawór a powłokę deski. Wykonujemy to oczywiście po wcześniejszym spuszczeniu powietrza. Dla sprawdzenia szczelności najlepiej zastosować wodę z myłdem którą trzeba posmarować okolice zaworu używając pędzla. >Tutaj< znajdziecie film pokazujący jak dokręcić zawór w desce SUP, oraz wykonać ponowny montaż lub wymianę zaworu.
4. Czy mogę przechowywać napompowaną deskę SUP ? Jak przechowywać deskę SUP ?
- Deskę SUP można przechowywać napompowaną. Jeśli mam odpowiednie warunki wydłużymy w ten sposób jej trwałość i jak wynika z naszego doświadczenia -częściej będziemy z niej korzystać ;). Perspektywa każdorazowego, szczególnie ręcznego pompowania deski może niektórych skutecznie zniechęcać. Wracając do przechowywania należy jednak unikać pozostawiania deski narażonej na bezpośrednie działanie słońca. Nigdy nie powinniśmy dopuścić do mocnego nagrzewania się w pełni napompowanej deski SUP. Będzie to skutkowało podniesiem ciśnienia i może doprowadzić do deformacji a nawet rozszczelnienia i niedwracalnego uszkodzenia deski. Jeśli robimy dłuższą przerwę w pływaniu najlepiej aby deska pozostawała przynajmniej częściowo w wodzie (woda skutecznie chłodzi deskę nawet przy silnym słońcu) lub powinniśmy przenieść ją do cienia. Jeśli nie mamy takiej możliwości - producenci zalecają zmniejszyć ciśnienie do ok 10 Psi ( takie zalecenie widnieje często na zaworze deski). W okresie zimowym starajmy się znaleźć dla deski ciepłe i suche miejsce - niska temperatura może doprowadzić do pęknięcia materiału.
Jeśli macie jakieś własne pytania, lub chcielibyście zaproponować jakiś temat do umieszczenia w naszym FAQ- piszcie śmiało na [email protected]