Wiosła do SUP

Wiosło SUP — uniwersalne wiosła do desek 

Wiosło jest obok deski najważniejszym elementem zestawu SUP służącego do pływania na stojąco. W końcu to właśnie wiosłem odpychamy się od wody i ono umożliwia nam pływanie oraz manewrowanie deską. Niemal każda deska w naszym sklepie posiada w zestawie podstawy model wioseł, wystarczający dla początkujących osób. Wykonane są najczęściej z aluminium, a w droższych modelach występują wersje z trzonkiem z włókna szklanego lub carbonu. Dołączone do deski wiosło składane SUP ma regulowaną długość przez co można idealnie dopasować je do wzrostu danej osoby (polecamy artykuł jak dopasować długość wiosła SUP). Niektóre modele desek sprzedawane są jednak bez wioseł. Ponadto lżejsze wiosło oznacza większy komfort pływania dlatego wielu klientów decyduje się na zamówienie lekkich wioseł niedostępnych w podstawowych zestawach.

 

Rodzaje wioseł SUP — jedno, dwuczęściowe i składane

 

Wiosła SUP można podzielić ze względu na materiał, z którego zostało wykonane jak i ze względu na jego konstrukcję. Ze względu na materiał używany w produkcji, można rozróżnić wiosła karbonowe, aluminiowe  z włókna szklanego. Pióra wioseł najczęściej wykonane są z nylonu bądź innego tworzywa sztucznego. W modelach full carbon zarówno trzonek jak i pióro wykonane są włókien węglowych.

Pod względem konstrukcji można rozróżnić:

  • jednoczęściowe
  • składane (mają od 2 do 4 części)
  • wiosła 2 w 1

Wiosła jednoczęściowe są używane głównie w zawodach oraz SUP surfingu, najczęściej wykonane w 100% z karbonu. Jednoczęściowe wiosło karbonowe SUP wymaga dopasowania (przycięcia) pod konkretnego użytkownika.

Wiosła dwuczęściowe mają jedną sekcję w której można regulować długość drążka, dzięki temu z jednego wiosła może korzystać wiele osób a samo wiosło jest sztywne.

Wiosła trzyczęściowe są najbardziej mobilnym rozwiązaniem i nadają się idealnie dla posiadaczy pompowanej deski SUP. Wiosło z tej kategorii po złożeniu razem z deską mieści się do plecaka, dzięki czemu jest bardzo łatwe w przechowywaniu oraz w transporcie.

Wiosła 2 w 1, czteroczęściowe to najczęściej wiosło dwustronne sup, konwertowalne. Można go użyć do pływania na stojąco lub po wymianie drążka na drugie pióro do pływania na siedząco jako wiosło kajakowe do SUP.  Wiosła te stanowią wyposażenie zestawów Combo (które oprócz wiosła posiadają również w zestawie krzesełko kajakowe SUP)

 

Jakie wiosło do deski SUP wybrać i na co zwracać uwagę?

 

Wiosła aluminiowe są najczęściej dołączane do zestawu z deską oraz charakteryzują się najwyższą wagą, ale mają niezłą sztywność i są wytrzymałe. Dla osób, które szukają lżejszego wiosła o lepszych osiągach i umiarkowanej cenie polecane są wiosła z włókna szklanego. Dla osób, którym zależy na jak najlepszych osiągach polecamy wiosła carbonowe. Są one bardzo lekkie, specjalnie wyprofilowane w kształcie pióra dzięki czemu możliwe jest uzyskanie największych prędkości i najlepszej efektywności podczas wiosłowania. Pamiętajmy, że jest to sprzęt dość delikatny i łatwo go uszkodzić.

Jeśli nadal nie wiecie jakie wiosło do SUP wybrać - zachęcamy do kontaktu - chętnie doradzimy.  Polecamy również artykuł z naszego bloga, w którym omawiamy technikę wiosłowania, łącznie z podstawami takimi jak trzymać wiosło SUP.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl