FAQ Pytania i odpowiedzi

FAQ - czyli często zadawane pytania (po zakupie deski SUP:)

Poniżej zamieszczamy aktualizowaną na bieżąco listę najcześciej zadawanych pytań oraz odpowiedzi na nie:

 1. Po napompowaniu deski od spodu pojawił się bąbel -co robić ? czy deska jest wadliwa i powinna być wysłana do reklamacji ?
  • Pytanie wywołuje to wiele nieporozumień na forach internetowych związanych z SUP. "Bąbel" czyli wybrzuszenie od spodu deski jest cechą charakterystyczną desek wykonanych w technologii Drop-Stich- występuje pod zaworem i nie jest wadą. W niektórych deskach w tym miejscu znajduje się statecznik, dlatego wybrzuszenia nie widać. Wybrzuszenie wynika z wycięcia części materiału pod montaż zaworu przez co nici drop stich odpowiedzialne za utrzymanie płaskiego kształtu pokładu nie mają drugiego punktu zaczepienia i w tym miejscu powstaje niewielka wypukłość. Przy deskach dwukomorowych z 2 zaworami - będę dwa bąble.  
 2. Czy manometr w mojej pompce jest uszkodzony ? Napompowaliśmy dość mocno deskę a ciągle wskazuje "0"
  • Defekty manometrów zdarzają się dość rzadko. Najczęściej problem wynika z małej czułości manometru przy niewielkich ciśnieniach i w efekcie podczas pierwszego pompowania odnosimy wrażenie, że deska jest już dość twarda a manometr wskazuje zero. Klienci często w obawie przed zniszczeniem deski przerywają pompowanie i  zgłaszają reklamację. Kilkukrotnie zdarzało nam się wysyłać nowy manometr i problem powracał... Tym czasem wystarczy jeszcze chwilę pompować i manometr budzi się do życia. Należy pamiętać, że pompowanie ręczną pompką zajmuje sporo czasu - jeśli nie robimy tego w szalolnym tępie - pełne napompowanie może zająć nawet ponad 10 minut. Deska gdy tylko nabierze kształtu robi się dość sztywna, jednak do komfortowego pływania potrzebujemy przynajmniej około 13-15 Psi ( około 1 bar). Ostatnie 3-5 Psi wymaga sporego nacisku na dźwignię pompki więc jeśli pompujesz swoją deskę po raz pierwszy i twój manometr wskazuje "0" - poświęć jeszcze kilka minut i sprawdź czy deska jest naprawdę twarda. Oczywiście jak zawsze zalecamy zdrowy rozsądek i wyczucie.  
 3. Wokół zaworu pojawiają się bąbelki - uchodzi powietrze. Czy moja deska jest uszkodzona ?
  • Najczęściej nie. Zawór deski składa się dwóch części, które są skręcone ze sobą ściskając szczelnie zewnętrzną powłokę deski. Czasem już przy pierwszym użyciu wokół zaworu może wystąpić niewielka nieszczelność. Wynika ona ze zbyt słabo dokręconego zaworu. Zawór może się również poluzować po kilku użyciach deski. Rozwiązanie problemu najczęściej jest bardzo proste i wymaga mocnego dokręcenia zaworu z użyciem dołączonego klucza. Dokręcamy zawór zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara po uprzednim spuszczeniu ciśnienia. 
 4. Czy mogę przechowywać napompowaną deskę SUP ? Jak przechowywać deskę?
  • Zdecydowania można przechowywać deskę napompowaną. Jeśli mam odpowiednie warunki wydłużymy w ten sposób jej trwałość i jak wynika z naszeg doświadczenia -częściej będziemy z niej korzystać ;). Perspektywa każdorazowego pompowania deski może nas czasem skutecznie zniechęcać. Wracając do przechowywania należy unikać wystawiania deski na bezpośrednie działanie słońca. Deska nie powinna się mocno nagrzewać co skutkowało będzie podniesiem ciśnienia i może doprowadzić do deformacji i rozszczelnienia deski. Jeśli robimy przerwę w pływaniu najlepiej aby deska pozostawała przynajmniej częściowo w wodzie (woda skutecznie chłodzi deskę nawet przy silnym słońcu) lub powinniśmy przenieść ją do cienia. Jeśli nie mamy takiej możliwości - powinniśmy zmniejszyć ciśnienie do ok 10 Psi ( takie zalecenie widnieje często na zaworze deski).  W okresie zimowym starajmy się znaleźć dla deski ciepłe i suche miejsce - niska temperatura może doprowadzić do pęknięcia materiału.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl